Dujų balionų naudojimas: patarimai, kaip išvengti nelaimių

Valstybinė energetikos inspekcija atkreipia dėmesį, kad netinkamas suskystintų naftos dujų balionų naudojimas kiekvienais metais tampa nelaimingų atsitikimų buityje priežastimi.

Prieš kelias dienas Šiauliuose įvykęs atsitikimas, kuomet nutekėjus dujoms ir sprogus dujų oro mišiniui, tai – antroji nelaimė šiais metais, kai dėl netinkamo dujų baliono eksploatavimo nuteka dujos, o dėl kilusių sprogimų nukenčia žmonės ir jų turtas.

„Šių metų sausio pabaigoje iš dujų baliono nutekėjus dujoms ir sprogus dujų–oro mišiniui vienas asmuo mirė nuo patirtų traumų. Pernai nesaugus dujų balionų eksploatavimas pareikalavo dviejų gyvybių, užpernai – vienos“, – liūdnos statistikos duomenis vardijo Inspekcijos viršininkas Jurgis Dumbrava pridurdamas, kad aukų Šiauliuose išvengta tik per laimingą atsitiktinumą.

Atsižvelgdamas į įvykusių nelaimingų atsitikimų priežastis, Inspekcijos viršininkas atkreipė dėmesį, kad minėtos nelaimės nebuvo susijusios su netinkama dujų balionų technine būkle, tačiau pridūrė, jog pirmoji sąlyga, norint turėti techniškai tvarkingą balioną, tai – baliono įsigijimas dujų balionų prekybos vietoje.

Jis pažymėjo, kad Inspekcijos pareigūnai nuolatos tikrina dujų balionų pildymo ir prekybos vietas siekdami užtikrinti, kad būtų prekiaujama techniškai tvarkingais dujų balionais.

Apibendrinus patikrinimų rezultatus, galima teigti, kad daugumoje prekybos vietų parduodami techniškai tvarkingi dujų balionai, nors pažeidimų – neišvengiama, tačiau jie būna neženklūs ir tik pavieniai atvejai, jog būtų prekiaujama dujomis, kai dujų balionų techninės patikros laikas jau pasibaigęs. „Norint įsigyti dujas ir turėti techniškai tvarkingą dujų balioną, rekomenduojame pirkėjams atkreipti dėmesį, ar ant dujų baliono yra nurodytos atlikto ir būsimo patikrinimo datos – baliono techninė patikra atliekama ne rečiau kaip kas 10 metų, – ar balionas paženklintas patikrą atlikusios įmonės ženklu“, – patarė J. Dumbrava.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog griežtai draudžiama patiems asmenims pildyti dujų balionus iš automobilinių dujų cisternų degalinėse. Suskystintos naftos dujos į buitinius dujų balionus turi būti išpilstomos dujų pilstymo stotyse ar dujų pilstymo postuose per specialiai tam tikslui įrengtus stacionarius pildymo įrenginius.

Pasak Inspekcijos viršininko, antroji sąlyga, kurios reikia laikytis, naudojant dujų balionus buityje, tai – įvertinimas, ar asmuo sugebės tinkamai prijungti dujų balioną prie viryklės. Dujų pardavėjas privalo perspėti dujų baliono pirkėją, kaip jį saugiai transportuoti ir pajungti, įteikti jam dujų baliono eksploatavimo atmintinę ir tarpinę, kurią būtina keisti kiekvieną kartą jungiant kitą balioną, tačiau nepatariama rizikuoti ir pajungti dujų balioną patiems, jei neturite patirties ar nemokate, geriau šiuos darbus patikėkite patyrusiems asmenims ar specialistams.

Atminkite, jog draudžiama dujų balioną statyti rūsiuose ir tokiose patalpose, kuriose durys iš patalpos yra žemiau už žemės paviršių. „Balionas turi būti toje pačioje patalpoje, kur sumontuoti ir prie jų pajungti dujiniai prietaisai. Negalima statyti balionų prie šildytuvų, krosnių ar lengvai užsidegančių medžiagų“, – pagrindinius reikalavimus priminė J. Dumbrava.

Trečioji sąlyga, tai – tinkamas dujų baliono naudojimas. Svarbiausi reikalavimai, kaip tą daryti, nurodyti dujų baliono eksploatavimo atmintinėje, kuri turi būti įteikiama dujų baliono pirkimo vietoje. Joje taip pat nurodyta, kaip atpažinti dujų nutekėjimą ir kaip elgtis įvykus dujų nuotėkiui.

Esant dujų nuotėkiui jaučiamas specifinis kvapas, nes į jas specialiai primaišoma aštrų kvapą turinčių cheminių medžiagų. Pajutus dujų kvapą patalpose, labai svarbu reaguoti greitai ir tinkamai – užsukti dujų baliono ventilį ir viryklės degiklių čiaupus, vėdinti patalpas, nedegti degtukų, nerūkyti, nejungti elektros prietaisų ir jungiklių, net ir maža kibirkštis įvykus dujų nutekėjimui gali sukelti dujų–oro mišinio sprogimą. Jeigu dujų kvapas ir toliau jaučiamas, – skubiai kviesti dujų avarinę tarnybą.

Avarinė tarnyba

Informuojame, kad įvykus gedimui ar avarijai namo bendrųjų tinklų sistemose (šalto, karšto vandens, nuotekų, elektros) skambinkite šiais telefonų numeriais:

Techninis prižiūrėtojas

Vincas Miškinis

tel. +370 428 54 353
mob. tel. +370 620 34 499

Rekvizitai

Savivaldybės įmonė „Raseinių butų ūkis“
Maironio g. 10, Raseiniai LT-60151
Įm.kodas 302044607
PVM kodas LT100004459010
Tel. +370 428 51 561

© 2017 SĮ „Raseinių butų ūkis“          

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

dado